SEO ve Google Ads – Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Sirkhet Blog - SEO vs Google Ads

Web sitenizin faaliyet konusu ve beklentilerinizi baz alarak SEO ya da Google Ads seçimi yapabilirsiniz.

SEO ve Google Adwords Nedir?

SEO ve Google Ads temel olarak sitenizin Google’da en üst sıralarda çıkmasını sağlar. Ancak kullandıkları yöntemler farklıdır.

Google Adwords ile üst sıralara çıkmak istiyorsanız bir bütçe ayırarak reklam verirsiniz. Arama sonuçlarında reklamlar en üst sırada çıkar. Bu nedenle kullanıcılar ilk sizin sitenizi görür. Reklama tıklayarak sitenize gelen kullanıcılar sayesinde ziyaretçi çekersiniz. Googel da buradan pay alır.

SEO kullanmanız halinde ise sitenizi Google tarafından baz alınan algoritmalara göre düzenlersiniz. Siteniz Google’ın isteklerine ne kadar çok uygunsa o kadar üst sırada çıkar. SEO çalışmaları oldukça uzun ve detaylıdır. Bu nedenle genelde profesyonellerle çalışmak gerekir.

Farkları Nelerdir?

Her iki yöntemi de incelediğimizde görmekteyiz ki Google Ads siteniz için geçici bir trafik sağlar. Üstelik oldukça kolay ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Sadece biraz kesenin ağzını açmanız gerekir. Başta reklam için ödediğiniz paranın yanı sıra gelen her ziyaretçi için de para ödemeniz gerekir.

SEO ise uzun süren ancak kalıcı sonuçlar veren bir yöntemdir. Çalışmalar 200’den fazla algoritma üzerinde şekilleneceği için zahmetlidir. Uzman olmayan kişiler en iyi sonucu alamayacaktır. Profesyonel olarak bu işi yapan kişilerle çalışılması halinde ise bütçe ayırmak gerekir. Ancak bir kerelik bütçe oldukça uzun süre trafik sağlarsınız ve ziyaretçi geldiğinde başka bir ödeme yapmak yerine sadece siz kazanırsınız.

SEO ve Google Ads Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Seçim yaparken bakmanız gereken temel kriter ne istediğiniz ya da sitenizin neye ihtiyacı olduğudur. Örneğin ticari satış yapan bir web siteniz varsa indirim ve kampanyaları duyurmak için Google Ads reklamları iyi bir seçimdir. Kısa süreli sonuç verdiğinden kampanya bitene kadar kullanmanız yeterlidir.

Eğer bilgi, tanıtım gibi amaçlarla çalışan bir siteniz varsa mutlaka SEO üzerinde çalışmalısınız. Böylece araştırma yapan kişiler ilk sizin sitenize tıklayacaktır. Ayrıca SEO satış yapan sitelerde de oldukça işe yarar.