Mobil Sayfa Hızının ve Optimizasyonunun SEO’ya Etkisi

Sirkhet Blog - Mobil Sayfa Hızlarının ve Optimizasyonunun SEO'ya Etkisi

Günümüzde mobil telefon kullanım oranı gittikçe artıyor. Çünkü artık mobil telefonlar bilgisayarların yerini almaya başladı. Bilgisayar ile yapabileceğiniz her işi artık mobil telefonunuzdan yapabiliyorsunuz. Bu da mobil telefonların hızla gelişmesine daha kullanışlı bir hale gelmesine olanak sağlıyor. İnsanların her gün en az bir kere bile olsa İnternet ortamındaki bir bilgiye ulaşmaya çalıştığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Burada bilgiye ulaşmak için de Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları tercih ediliyor. Google yüzde doksanın üzerinde bir aranma hacmine sahip olduğu için SEO çalışması yapan kişiler Google’ın algoritmalarına daha fazla önem gösteriyor.

Google mobil telefon kullanıcıları için bir AMP teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji ile mobil cihazlarından arama yapan kişiler web sitelerine daha hızlı ulaşıyor ve en doğru bilgiyi yalnızca saniyeler içinde elde ediyor. AMP teknolojisinden yararlanmak için AMP uyumlu bir temaya ihtiyaç var. Her tema ne yazık ki AMP uyumlu olmuyor. AMP uyumlu temaların özellikle mobil sürümlerinde head bölümünün dışında herhangi bir etiket olmamalıdır. Aksi taktirde site AMP teknolojisinden yararlanamaz.

Herkes bilgiye hızlı bir şekilde erişmek istiyor. Bu hem mobil hem de bilgisayar kullanıcıları için geçerlidir. Eğer bir web sitesi yavaş açılıyorsa ziyaretçilerin neredeyse hepsi o web sitesini terk ediyor. Bu yüzden web sitelerinin hızlı açılması büyük önem arz ediyor. AMP ise bu sorunu kökten çözüyor. AMP ile web siteleri daha hızlı açılıyor. Eğer bir web sitesinin tasarımı AMP uyumluysa o web sitesinin tüm sayfaları arama sonuçlarında AMP teknolojisi ile ziyaretçinin karşısına çıkmaktadır. AMP ile sitelerin mobil görünümleri değişmektedir. AMP uyumlu web sitelerinin mobil görünümleri oldukça basit ve sadedir.

AMP uyumlu bir web sitesinin alan adı “https://www.siteismi.com/amp/icerik-ismi” veya “https://www.google.com/amp/s/www.siteismi.com/amp/icerik-ismi” olarak değiştirilmektedir. Bu, o sayfanın AMP teknolojisi ile görüntülendiğini gösterir. AMP ile hızlanan mobil sayfa hızı ziyaretçilerin siteyi terk etmemelerine ve bilgiye daha hızlı erişmesine olanak sunuyor. Bundan dolayı mobil sayfa hızının önemi oldukça önemlidir ve her geçen gün bu önem artmaktadır.