Özgün İçeriğin SEO’ya Etkisi ve Eski İçeriklerin Neden Güncel Tutulması Gerekliliği?

Sirkhet Blog - Özgün İçeriğin SEO'ya Etkisi ve Eski İçeriklerin Neden Güncellenmesi Gerektiği

Başarılı bir SEO çalışması için özgün içerik en gerekli unsurlardan biridir. Çünkü ziyaretçilerin web sitelerinden beklediği kaliteli içeriği oluşturmak büyük önem arz ediyor. Kaliteli içerik oluşturarak ve içeriği görseller, hareketli resimler ve videolar ile zenginleştirmek gerekiyor. Bu sayede ziyaretçiler web sitelerinde daha fazla vakit geçirerek sitenin hemen çıkma oranını düşük tutuyorlar. Tabi burada önemli olan içeriğin uzun veya kısa olması değil. Yeteri uzunlukta yazılmış bir içerik görseller ile zenginleştirildiği taktirde ziyaretçiler yine sitede daha fazla vakit geçireceklerdir. Hemen çıkma oranı ise bir ziyaretçinin web sitesini ziyaretinden siteden çıkış zamanına kadar hesaplanır.

Bir web sitesinin içeriğinin yayınlanma tarihi ne kadar eskiyse ve o içeriğe SEO çalışması ne kadar doğru yapılmışsa, o içeriğin ilk sıralarda çıkma ihtimali oldukça fazladır. Fakat içeriğin çok abartılı olmamakla birlikte belirli aralıklar ile güncellenmesinde fayda vardır. İçerikteki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir veya görseller geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bu yüzden içeriği en doğru ve en alakalı şekilde içeriğin düzenlenmesi gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer içeriğinizde geçerliliği yitirmiş eski bilgiler bulunuyorsa ziyaretçi bunu fark eder etmez siteden çıkar. Böylelikle hemen çıkma oranında artış gözlemlenir. Bu yüzden içeriklerin sürekli kontrol edilmesi ve güncellenmesi gerekir. Bu hem içeriğin hem de sitenin kalitelisini büyük ölçüde arttırır.

Tüm bunların yanında eski içeriklere yeni içeriklerin bağlantı adresleri verilmektedir. Bunu yapmaktaki amaç ise eski olan üst sıralardaki içeriği, aramalarda çıkmayan yeni içeriğe referans yapmaktır. Bu hem yeni eklenen içeriğin yükselmesini hızlandıracak hem de Google’a ve diğer arama motorlarına o içeriğin kaliteli olduğunu belirtecektir.

Yukarıda anlatılan tüm bilgileri bir araya getirecek olursak, eski içeriklerin doğru şekilde güncellenmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor. Kaliteli bir SEO çalışmasında en temel ve ilk unsur, su götürmez bir şekilde kesinlikle kaliteli ve zengin bir içerik oluşturmaktır. Kaliteli içerik her zaman beklenilen sonuca daha hızlı ulaşılmasını sağlar. Özellikle Google, algoritmalarını sürekli geliştirmekte olduğundan doları birtakım SEO kriterleri de değişiyor. Bundan dolayı Google’ın algoritmalarını sürekli takip etmek gerekiyor.