SSL Kullanımının SEO Açısından Önemi ve Sıralamaya Etkisi

Sirkhet Blog - SSL Sertifikasının SEO'ya Etkisi

Siteniz ve ziyaretçileriniz için güvenliğin sağlandığını gösteren SSL sertifikası ziyaretçilerde güven oluşturur ve site trafiğini arttırır.

SSL Sertifikası Nedir?

Web üzerinde aktif olan herkes SSL sertifikası kavramını görmüştür. İşte bu sertifika sayesinde siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin kişisel bilgileri, kredi kartı bilgileri, şifreleri gibi önemli bilgileri güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Yani bu sertifikaya sahip olan siteleri ziyaret etmek güvenlidir. Dijital dünyada güvenliğe verilen önem arttığı için, bir web siteniz varsa mutlaka SSL sertifikası da edinmelisiniz. Bu sertifikaya talep sürekli arttığından fiyatları da düşmektedir.

Nasıl Alınır?

SSL sertifikası alırken piyasada tanınan ve güvenilir bulunan markaları tercih etmelisiniz. Ayrıca sitenizin ziyaretçi trafiğine uygun boyutta bir sertifika almanız gerekir. Mobil cihazlarla da uyumlu olmalıdır. Aldığınız firmanın ücretsiz kurulum yapıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Kurulum yapıldıktan sonra sitenizi baştan sona gözden geçirerek her şeyin doğru çalıştığından ve tam uyumluluk sağladığından emin olmalısınız. Aksi takdirde tam olarak kullanılamayan bir site ziyaretçi kaybedecektir.

SSL Avantajları

SSL sertifikasına sahip olmanız halinde ziyaretçilerinize ait tüm kişisel bilgiler özel şifrelerle saklanacaktır. Böylece sitenizden verilen çalınması ihtimali olmayacaktır. İşte bu sertifika web site sahiplerinin sorumluluğunu azaltmaktadır. Bu yüzden site sahipleri sadece kendileri için bile bu sertifikaya sahip olmalıdır.

SEO’ya Etkisi

Web sitelerinin en büyük amacı tarayıcıda üst sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle SSL’nin SEO’ya etkisi bilinerek sonrasında kurulum yapmak gerekir. Kredi kartı bilgisi girilen, kullanıcı adı şifre girilen sitelerde Google, SSL kullanımını zorunlu tutar ve sıralamada da bu durumu gözetir. Bu yüzden SSL sahibi site daha üstelerde yer alacaktır. Ancak sitelerde SSL doğru kurulmazsa dezavantaja dönüşür. Dolayısıyla doğru şekilde kurulan SSL, sitenizi üst sıralara taşıyacaktır. Sertifikayı aldığınız firmanın kurulum yapması bu nedenle çok önemlidir.