Etkili Facebook Reklamları İçin 5 İpucu

Sirkhet Blog - Etkili Facebook Reklamları İçin 5 İpucu

Durmak bilmeden gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel pazarlamanın yerini dijital pazarlama alıyor. Televizyon elbette reklam konusunda en yetkili mecralardan biri oluyor. Fakat sosyal medyada birçok kişi tarafından bilinen markaların tasarladığı ilgi çekici reklamlar televizyonda gördüğümüz reklamlardan daha etkili olabiliyor. Etkili bir Facebook reklam alanı oluşturmak için kesinlikle en mühim faktör tutarlı ve kusursuz iletişimi sağlamaktır. Facebook, dijital mecralar arasında en popüler olan kanallardan birisi oluyor. Facebook, pazarlama sektörü bakımından fazlasıyla önemli bir pozisyonda yer alıyor.

Sponsorlu reklamlar genel olarak uygulama bakımından klasik yapıdaki banner sistemine göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle sponsorlu reklamlar daha efektif oluşumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Facebook üzerinden oluşturulan reklamlara göz attığınızda markaların reklam konusunda iki adet yeri olduğunu görürsünüz. İlki sağ tarafta bir bölümde yer almak oluyor. İkincisi ise haber kaynağında görünmek oluyor. Facebook reklam konusunda bir hayli seçenek sunuyor, seçme kısmı size kalıyor.

Haber kaynağında kendine yer bulan reklamlar diğer reklamlara göre daha etkili oluyor. Bunun temel sebebi ise bir reklamın haber kaynağında görülebilmesi için daha fazla maliyet harcaması ile alakalı oluyor.

Kişiler Facebook’ta çoğunlukla haber kaynağında vakit geçiriyorlar. Akıllı telefon kullanan kişilerin yarısından fazlası gün içerisinde en az 1 kez Haber Kaynağı sekmesine tıklıyor. Haber Kaynağı sekmesi içerisinde karşınıza çıkan reklamlar, sağ tarafta yer alan reklamlara göre %98 daha fazla dönüş alıyor. Etkili Facebook reklamları oluşturmak için 5 ipucumuz ise şöyle:

1. Mobil Uygulamaların Reklamı Yapılmalı

Sahip olduğunuz markanın mobil bir uygulaması varsa eğer, Facebook reklam oluşturma seçeneğini en çok da bu tarz aplikasyonlar için sunmaktadır. Aynı zamanda Facebook, indirilen dosyaları takip etme seçeneği de sunar. Her bir indirme, bu kullanıcılar için erişim imkanı sağlamaktadır.

2. Reklamların Yaratıcı Olmasına Dikkat Edilmeli

Yayınlanacak reklamın yaratıcı bulduğunuz yönlerini çoğaltmak firmanızı daha tanınır yapacaktır. Sosyal medyada öne çıkarmak istediğiniz her bir reklamı yaratıcı kılmak sizin elinizdedir. Ve bu durum hiç zor değildir. Kreatif düşüncelerinizi reklamlarınıza yansıtmaktan asla çekinmeyin.

3. Yalnızca Mobil Kullanıcılar İçin Reklam Yayınlanabilir

Facebook şirketi, Power editör adlı özelliğin kullanılması ile beraber yalnızca mobil tabanlı Facebook reklam oluşturma amacı için bütün kullanıcılara seçenek sunmaktadır.

4. Sayfa Postlarını Denetleyerek En Mantıklı Sonuç Alınmalı

Facebook içerisinde reklam oluşturma aşamasındayken reklamcılar genelde Facebook üzerinde hali hazırda yayınlanmış olan postların gelişimini düşünürler. Bunun yanı sıra Facebook içerisinde henüz yayınlanmamış olan postlar da oluşturabilirler.

5. Yeniden Hedeflenmesi Gereken Bir Şey: Müşteri Kitlesi

Örnek verecek olursak; diyelim bir elbise beğendiniz. O elbiseyi satın alsanız da almasanız da sonra ziyaret ettiğiniz sayfalarda o elbise her yerden karşınıza reklam olarak çıkmaya başlayacaktır. Bunun temel sebebi ise kullanıcıların ilgisini ürüne karşı daha da arttırmak oluyor.

Kısaca, Facebook’un kalabalık bir kitleye hitap ediyor olması Facebook reklamlarını daha da revaçta kılıyor. İlerleyen günlerde Facebook reklam uygulamalarında nasıl gelişmeler olacağını hep birlikte göreceğiz.