Etkili Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur?

Sirkhet Blog - Etkili Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur?

Markalar için sosyal medya yönetimi konusu bazen zorlayıcı bir faktör olabiliyor. Eğer bu durumun ayrımına kısa zaman içerisinde varılabilirse etkili sosyal medya içerikleri oluşturulabilir.

Eğer siz de etkili sosyal medya içerikleri oluşturmanın yollarını arıyorsanız aşağıda sıralayacağımız maddeleri muhakkak uygulayın deriz!

İçerik Analizi Açısından Link Eklemeyi Sakın Unutmayın!

Bir içerik oluşturduğunuzda o içerik ile alakalı bir link eklemeniz büyük önem taşır. Bunun temel sebebi ise okuyucunun dikkatini çekmekle doğrudan alakalıdır. Zaten birçok sosyal medya mecrası da alakalı linkler eklemeniz için tasarlanmış bir arayüze sahip olur. Eğer bir marka amacını belirleyip hedefine doğru ilerlemeyi göze almışsa rahat bir şekilde analiz edebileceği içerikler oluşturma konusunda gayret gösterecektir. İçerik analizi, sosyal medya yönetimi konusunda anahtar bir araçtır.

Dilin Kullanımına ve Üslup Şekline Özen Göstermelisiniz

Marka sesi her zaman için tutarlı bir çizgide ilerlemelidir. Bir markanın bütün sosyal medya mecralarındaki dil ve üslubu aynı tonda seyretmelidir. Bu durum, markayı daha da ileri taşıma konusunda fazlasıyla yardımcı olan bir faktördür. Markanın hitap ediyor olduğu kitle bu yöntemle birlikte daha ilgili bir tutum sergileyecektir ve marka kimliği yavaş yavaş oluşacaktır.

İçeriklerinizin Uzunluğu Büyük Önem Taşıyor

Sosyal medya yönetimi konusunda bir diğer önemli durum ise içerik uzunluğudur. Örneğin Twitter, içerik uzunluğu açısından fazlasıyla kısıtlayıcı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. 140 karakteri aşamıyor, anlatmak istediğiniz durumu sadece 140 karakterle anlatabiliyorsunuz. Tabi bunun da çözümü var, flood yaparak yani tweetinizi yanıtlayarak ilerleyip uzun bir metin yazabiliyorsunuz fakat asla tek tweette hallolmuyor. İçeriğinizi kısa tutarak 140 karakterle yetinmeyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü birçok kullanıcı uzun metinleri üşenerek okumuyor. Kısa, sade ve akılda yer eden sosyal medya paylaşımları yapmaya her zaman özen göstermelisiniz.

Hashtag Kullanımı Etkili İçerik Kapılarını Açacaktır

Hashtag aracını doğru kullanmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek istiyor ve erişim sayısını arttırma amacı güdüyorsanız eğer, hashtag sanıyoruz en büyük dostunuz olacaktır. İçeriklerinizin daha ulaşılabilir olmasını istiyorsanız da bu yöntemi es geçmemenizde yarar var.

Tanıtım Yapmayı Unutmayın

Sosyal medya yönetimi konusunda içeriklerinizi etkili kılmanın en önemli faktörü içeriklerinizin tanıtımını yapmaktır. Haber akışı içerisinde tanıtımını yapmış olduğunuz içeriği gören ilgili kitle sayesinde markanız daha da tanınır hale gelecektir. Sosyal medyadaki içerik kalabalığı malum, ne ararsanız var. Bu yüzden farklılık yaratıp içeriğinizin tanıtımını yapmanız büyük önem taşıyor. Hedef kitlenizi de genişletme fırsatı bulacağınız tanıtımlar ile markanız yavaş yavaş zirveye tırmanacaktır.