Instagram İşletme Hesabı Nasıl Yönetilir?

Sirkhet Blog - Instagram İşletme Hesabı Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya mecraları arasında en çok kullanıcıya sahip olanı kuşkusuz Instagram oluyor. 700 milyon aktif kullanıcı barındıran uygulama, günlük olarak ise 400 milyon tekil kullanıcı kapasitesi bulunduruyor.

Instagram senelerdir geliştiriliyor ve kullanıcılara yeni deneyimler sunuyor. Günümüzde firmalar Instagram hesaplarını işletme hesabı formatında da kullanabiliyorlar. Instagram hesap yönetimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değinmek istedik.

İşletmeniz İçin Markalı Hashtag Oluşturmayı Destekleyin

Sadece işletmeniz için değil, ürününüz için de hashtag kullanımı önemlidir. Ürününüzü satın alan kullanıcıların Instagram’da paylaşım yaparken kullanmaları adına kısa ve akılda kalıcı, aynı zamanda ilgi çekici bir hashtag oluşturun. Örneğin #senhepgüzelsin gibi.

Hashtag seçimi yaparken hummalı bir araştırma moduna da girmeniz gerekecektir. Bunun temel sebebi ise sizin belirlemiş olduğunuz hashtag’in başka bir firma tarafından kullanılmış olma ihtimalini gözden geçirecek olmanızla alakalıdır. Kampanya başlangıcı yapabilmeniz için hiç alınmamış bir hashtag kullanmanız önemlidir. Instagram hesap yönetimi konusunda birçok kişi hashtagleri mantıklı bulmasa da bu yöntemin sonuçlarının oldukça faydalı olduğu saptanmıştır.

Instagram’da Yer Alan Biyografi Kısmı Doğru Kullanılmalı

Bildiğiniz üzere Instagram’da bio haricinde herhangi bir sekme içerisinden link çıkışı yapılmasına izin yok. Eğer kullanıcıların sizi daha çok takip etmesini istiyorsanız, işletme hesabınızın bio alanına yarışma, kampanya ve hediye gibi ilgi çekici fırsatların linkini ekleyin. Siteniz için sağlamakta olduğunuz trafik bu şekilde daha da artacaktır.

Trendleri Takipte Kalmanız Önemli

Bir sosyal medya yöneticisi kesinlikle gündemi takipte kalmakla yükümlüdür. Eğer trendleri takip ediyorsanız viral bir etkiye sahip olan içerikler üretmeniz çocuk oyuncağı olacaktır. Instagram hesap yönetimi yapan birçok kişi genelde Influencerdır. Meslek gereği bu kişiler genelde gündemi ve trendleri takipte kalırlar.

Instagram Hikayeler Aracını Kesinlikle Kullanmalısınız

Instagram hikayeleri 24 saat boyunca görünüyor sonra otomatikman siliniyor. Burada firmanız için kendi yönteminizi belirlemekse size kalmış oluyor. 1 gün boyunca geçerli olacak özel kampanyalar, önemli gün kampanyaları gibi birçok fikri hikayeleriniz ile daha rahat bir biçimde yansıtabilirsiniz. Ayrıca, takipçi saınız 10k seviyesini aştıysa hikayeler üzerinden dilediğiniz biçimde link verebilirsiniz.

Kullandığınız Görseller Yüksek Çözünürlüklü Olsun

Kusursuz bir Instagram işletme hesabına sahip olmak istiyorsanız en çok önem vermeniz gereken konulardan biri kaliteli görsellerinizin olmasıdır. Görsellik ve estetik üzerine kurulu olan Instagram’da kötü bir görselle iş yapmak olanaksızdır. Bu yüzden ana fikri tamamen yansıtan ve net görünen fotoğraflarla kitlenize hitap etmeniz çok daha önemlidir. Etkili bir Instagram hesap yönetimi yapmanın en önemli şartı da budur. Yüksek çözünürlüklü görseller kullandığınız zaman birçok kişinin ilgisini çekmeye başladığınızı da görebileceksiniz.