Kurumsal Facebook Sayfası Nasıl Yönetilmeli?

Sirkhet Blog - Kurumsal Facebok Sayfaları Nasıl Yönetilir

Günümüzde birçok firmanın kurumsal bir Facebook sayfası bulunuyor. Facebook sayfa yönetimi sanıldığı kadar kolay olmasa da püf noktalarda rahat biçimde halledilebilecek bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Kurumsal Facebook sayfası firmanızın kurumsal nitelikteki kimliğini en doğru şekilde yansıtmalıdır. Yanlış yansıtılan durumlar, firmanızın gerilemesine yol açar.

Facebook, kullanıcıların arkadaşlarını bulmak adına kullandığı bir sosyal medya mecrası olmanın çok ötesine geçmeyi başardı. İnternet sitenize trafik sağlamak ve ürünlerinizi ulaştırmak adına komünite sağlayabileceğiniz bir alan olan Facebook, girişimciler için pazarlama stratejileri konusunda hayli yardımcı olan bir sosyal medya mecrası olarak karşımıza çıkıyor.

Girişimcilik sektöründe rekabet gerçekten çok fazla. Vakit de az olunca kaynaklar da sınırlanmış oluyor. Bu sebeple, girişimcilerin her mevzu hakkında, özellikle de işleri ile alakalı sağlam bir donanıma sahip olması gerekiyor. Kurumsal Facebook sayfa yönetimi konusundaki temel faktör de bu oluyor.

Elbette bir sosyal medya uzmanı ile de çalışabilirsiniz fakat kısa zamanda iyi bir araştırma ve uygulama süreci ile birlikte siz de Facebook’u girişimcilik ve kurumsallık konusunda son derece kusursuz işler çıkaracak kadar başarılı biçimde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Kurumsal bir Facebook hesabı yönetilirken en çok dikkat edilmesi gereken durum kesinlikle yaratıcı fikirlerle ilerlemek olacaktır. Eğer firmanızın kurumsal Facebook sayfasının ilgi çekmesini ve hitap ettiği kitleyi daha da genişletmesini istiyorsanız ilgi çekici içerikler üretmeniz gerekiyor. Öyle görseller oluşturmalı, öyle içerikler yaratmalısınız ki insanlarda merak hissi uyandırabilesiniz. Örneğin bir aşçıysanız ve mekanınız varsa, bu mekanı tanıtmak istediğinizde yapmış olduğunuz yemeklerin ilgi çekici görselleri olmalıdır. Bu görseller kullanıcıların ilgisini çekerse mekanınıza gelerek yemeklerinizden tatmak isteyeceklerdir. Tüm bunların yanı sıra ilgi çekici mottolar ve günlük paylaşımlarla da kurumsal kimliğinizin itibarını kat kat arttırabilirsiniz. Şunu da unutmamakta fayda var: Eğer kalitesiz bir Facebook sayfa yönetimi çizgisi izlerseniz firma itibarınız da o denli zedelenecektir, buna da dikkat etmekte fayda var.

Unutmayın, marka algısı oluşturmak için sayfanızın düzeninden görseline, görselinden metnine kadar enine boyuna her şeyine dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

Panel kullanımını öğrenmeniz gerekiyor. Facebook, kurumsal hesaplar için farklı bir panel seçeneği sunuyor. Burada reklam analizinden, haftalık ve aylık raporlara kadar kurumunuz hakkında birçok önemli bilgiyi görüntülemeniz mümkündür. Panel kullanımını öğrendiğinizde firmanızı ileriye taşıyacak yeni ve kreatif fikirleri de kendiliğinden düşünmeye başlayacaksınız. Bunun temel sebebi ise hitap ediyor olduğunuz kitleyi tanıyor olmanızdır. Ki bu da panelin size sunduğu bir başka avantaj olmaktadır. Kurumsal Facebook sayfa yönetimi bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece gerçekten de keyifli bir süreç oluyor.